Kaja Kallast rünnatakse selle pärast, et ta on naine

Vilja Kiisler: See intervjuu sai alguse teie kirjast, milles leidsite, et ajakirjanikud on Kaja Kallase suhtes liiga verejanulised. Palun, rääkige, mida silmas peate.

Jaak Nigul: Sellest saan ma aru, et opositsioon peaministrit tümitab, sest see on opositsiooni roll. Kuid meedia on asjale lähenenud liiga pinnapealselt ja Kallast kolkinud asjatult. Ma pole Reformierakonna valija, aga minu meelest ei peaks ei Kallast ega tema abikaasat üldse haugutama. Ettevõtjana ei näe ma selleks mingit alust.

Meie poliitiline eliit on pikki aastaid rääkinud, et Eesti peab olema sillaks ida ja lääne vahel ning Venemaaga äri tegema. Enamik meie ettevõtjaid on Venemaal kõrbenud, aga mõni jäi ellu. Loomulikult on hea, kui sealt oli võimalik pärast sõja algust ära tulla. Venemaa toetamine on loomulikult lubamatu. Kuid tihti pole ettevõtjatel valikut: nad ei toeta Venemaad, aga ei saa sealt tulema. Tean mitut ettevõtjat, kellel pole muud valikut kui anda tehase võtmed venelastele, kinkida see neile. Aga kui kinkida tehas venelastele ja venelased müüvad selle näiteks hiinlastele, siis kasutavad nad müügist saadud raha ukrainlaste ründamiseks. Kuidas see Ukrainat aitab? See on mulle täiesti arusaamatu.

Ettevõtte saab praegu Venemaalt ära tuua ainult nii, et ostad ettevõtte ise välja, ent sellisel juhul jääb raha ikka ju Venemaale. Tean üht lääne ettevõtjat, kellele öeldi: panete tehase kinni, natsionaliseerime. Hiinlased pakkusid: maksame veerandi hinnast. Loomulikult mõtlevad nad, miks peaks tehase ära kinkima.

Te mõtlete ainult ärilises mõõtmes, aga…

Kas tehase kinkimine venelastele oleks kõlbeline tegu? Meile meeldib rääkida, et aitame Ukrainat. Ent kui palju on neid, kes on valmis seda omast taskust tegema? Kõik teie, kes te teete ettevõtjatele etteheiteid, palun väga: müüge ära oma korterid, oma ettevõtted, oma vara – ja annetage müügist saadud raha Ukrainale. Sest just seda nõutakse ettevõtjatelt, kes on Venemaal kinni. Kui lääne ettevõtted oraegu Venemaalt lahkuvad, siis saavad nende raha ja vara endale venelased, mitte ukrainlased.

Euroopa Liidu riigid ostavad rekordkogustes Vene gaasi. Selles suures äris aktsepteeritakse miljardite pumpamist Venemaale. Tallinna linna köetakse kolmandiku ulatuses endiselt gaasiga, praegu pole teist tehnilist võimalustki. Miks me ei loobu siis solidaarsusest Ukrainaga Tallinna kütmisest? See gaas on tõenäoliselt Vene päritolu, olgu pealegi, et tuleb siia tiiruga.

Nii et sanktsioonid on mõttetud, sest ei toimi?

Sanktsioonid peaksid peal olema kogu Venemaaga tehtaval äril. Hekoteki suuromanik Heiki Einpaul (ÄP: https://www.aripaev.ee/uudised/2023/09/01/hekoteki-juht-paevapealt-saame- venemaalt-valja-ainult-pankrotiga ) ütles sedasama: pange sanktsioonid peale, et oleks võimalik lepingutest väljuda. Neil on saja miljoni euro ulatuses lepinguid venelastega. Ettemaksu on nad ära kulutanud toorme ostmiseks, toodang on pooleldi valmis, kuid lepinguid ei saa katkestada, sest kaubal ei ole sanktsiooni peal. Välisminister kommenteeris, et teised riigid ei ole selliste sanktsioonidega nõus. Aga kümne aasta pärast, kui sõda on läbi, kaebab Vene ettevõte Hekoteki Stockholmi arbitraaži, võidab – ja Hekotek hakkab venelastele maksma. Seda tahame või?

Peaminister Kaja Kallas on seisnud selle eest, et sanktsioonid laieneksid ja peaksid. Ta on tauninud igasugust äritegemist Venemaaga. Ja nüüd teame, et tema abikaasa on ajanud äri Venemaal, tema ise on andnud abikaasa ettevõttele laenu. Kas te seda moraalset kahvlit ei näe?

Arvo Hallikule, keda ma ei tunne, kuulus ainult neljandik logistikafirmast, mis teenindas teist Eesti ettevõtet, Metaprinti. Ta oli vähemusosanik, suurosanik on aga Metaprindi omanik. Sellega seoses meenub mulle BLRT kohtuasi: suuromanik keeldus väikeomanikega tulu jagamast. Ei maksnud ja kogu lugu. Eesti seadused ei kaitse väikeaktsionäri vähimalgi määral. Vähemusaktsionär ei otsusta midagi. Ja võrreldes gaasiäriga on autotransport ikka marginaalne äri.

Minule tundub, et Kaja Kallast rünnatakse pigem selle pärast, et ta on naine. Naispeaminister pole paljudele meespoliitikutele vastuvõetav. Ma ei mäleta, et mõnda meespeaministrit oleks nii massiivselt ja nii olematul põhjusel tümitatud. Selline ebavõrdne suhtumine pole mulle vastuvõetav.

Sõda teeb asjad mustvalgeks. Kaja Kallast mõisteti, kui ta taunis äri Venemaaga. Sõda sunnib valima, kummal poolel olla. Sellisel juhul ei saa vist äriline kalkulatsioon olla ainus hinnangute langetamise alus?

Hiljuti tuli uudis, et Vene valitsus võttis kontrolli alla kaheksa Taani rahvusvahelise õllekontserni Carlsberg õlletehast Venemaal. Carlsberg võib endale lubada sadade miljonite eurode mahakandmist, sest see moodustab vaid väikese osa nende globaalsest ärist, kuid mõnele Eesti võrreldamatult väiksemale ettevõttele võib see olla surmahoop.

Milles siis saab üldse seisneda ettevõtjate moraalne vastutus sõja ajal?

Tuleb kehtestada täielikud sanktsioonid ja piir nii kinni panna, et midagi vedada ei saagi. See eeldab muidugi, et ka naaberriigid teevad seda. Ma taunin äri Venemaaga, aga ettevõtjate ainus süü seisneb praegu selles, et nad kunagi sinna läksid. Nad lihtsalt ei saa tulema. Lisaks võib nende sealne äri ollagi nende ainus sissetulek. Valik on uuesti nullist peale hakata. Kõvad moraalijüngrid tehku ise seda, mida nad ettevõtjatelt nõuavad: müügu oma vara ja andku raha Ukrainale. Mind häirib kõige rohkem silmakirjalikkus: teiste raha ja vara on kõige varmamad ümber jagama need, kes ei ole ise nõus mitte midagi andma.

Kuidas on sanktsioonid teie äri mõjutanud?

Samahästi kui üldse mitte. Meie äri Venemaaga lõppes pronksiöö järel. Enne seda tõime kogu puidu Venemaalt.

Olete rääkinud, et sektoril läheb halvasti ja teil ka. Tarmeko käive suurenes eelmisel aastal 48 protsendi võrra, puhaskasumit teeniti kaks miljonit eurot. Ettevõte maksis emaettevõttele 220 000 eurot dividende. Ei lähe ju väga halvasti?

Meil on kolm tehast. Ühel läheb päris halvasti, teine teeb nulliäri, kolmandal läheb hästi. Kõige raskem on mööbliga. Praeguses kriisis on nii, et ka rikkad nutavad. Kõige suuremates raskustes on kõige moodsam tehas, kus teeme tuntud lääne disainibrändide allhanget. Selle niši tooteid ostsid rikkad inimesed ja müük on märgatavalt kahanenud.

Olete olnud metsa- ja puidutööstuse liidu juht, pärast teid tuli Raul Kirjanen ja siis Margus Kohava, äsja valiti uueks esimeheks Jaano Haidla. Kas teie kandideerisite?

Ei. Kirjutamata reegel on, et teist korda ei kandideerita. Ja ega see ei ole meeldiv positsioon. See tähendab kaks aastat rumaluste kummutamist ja pidevat meediapeksu. Metsa ümber on emotsioone rohkem kui vaja ja enamasti on need täiesti põhjendamatud. Arvatakse, et puud ei olegi organismid. Et puud ei sure. Et puud on kogu aeg suured, väikseid puid ei nagu tohiks olla. Lapsed meile meeldivad, aga väikesed puud millegipärast mitte. Kuid kõik suured puud on kunagi olnud väikesed

ja kõik puud surevad, sõltuvalt liigist eri vanuses. Nagu inimesedki. Osa mände võib kasvada kolmesaja-aastaseks, kuid puude suremine kiireneb oluliselt üle saja-aastastes puistutes.

Kuulen esimesest korda sellisest arusaamast.

Metsamajandajate heidetakse ette, et metsi raiutakse. Öeldakse, et meil on puudus vanadest metsadest, mis metsamajanduse mõttes on vale. Leitakse, et on hea lasta metsadel päris vanaks kasvada, et lendorav saaks sisse kolida. Aga vaadake, lendorav ei ole rähn. Temal ei ole nokka, tema ei toksi puu sisse auku, et endale pesa ehitada. Lendorav ootab, kuni puutüvi seest mädaneb ja sobival kõrgusel asuv oksakoht tühjaks kõduneb. Sealtkaudu läheb tema õõnde, seal ta elab. Selline puu on surmaeelses seisundis. Inimene sureb ära, kui ta seestpoolt mädaneb, aga puu on võimelinekasvama veel aastakümneid.

No aga mida siis lendorava kaitsjatele ütlete?

Me peame tegema vahet kaitsealustel ja majandatavatel metsadel, aga praegu tahetakse kõiki ühe vitsaga lüüa. Majandusmetsi pole mõtet raiuda siis, kui nad juba kõdunevad. Siis saame sealt ainult pelleteid, ei saa mööblit, puitmaju ega paberitooteid. Ka puidukeemiatehastele ei sobi toormeks kõdunenud puit. Puid tuleb raiuda siis, kui ta on veel terve. Kui tahame puitu väärindada, peab see olema väärindamiseks sobiva kvaliteediga. Mädanenud viljast ju ka head saia ei küpseta.

Mul tilgub süda verd, kui näen, kuidas looduskaitse nime all meie metsade ümber kraavid täis lükatakse ja metsad vee alla uppuma jäetakse. Need on meie esivanemate rajatud metsad. Nemad kaevasid kraavid ja istutasid metsad, et et meil oleks katus pea kohal ja leib laual. Meie aga hävitame oma esivanemate töö ja mädandame metsi.

RMK uuring ütleb, et riigimetsa raiemaht kukub ilma ühegi uue piiranguta kümne aastaga ligi neljandiku ja 60 aasta pärast saab raiuda alla poole praegusest (Ülle Harju, „RMK paljastas tõe: riigimetsa raiemaht kukub, sest metsa ei jätku“, Postimees, 12.9). On see adekvaatne hinnang? Ja kuidas see teid mõjutab?

Tänaseks on kolmandik metsi erinevate kaitserežiimide all ja neid soovitakse teha juurde. Ernst & Young audiitorbüroo uuringu järgi jääb iga raiumata tihumeetri tõttu ühiskonnal saamata 193 eurot lisandväärtust ehk raha, mida saab ümber jagada. Maaülikooli teadur Allan Sims kirjutas just ERR- is („Allan Sims: metsastatistikat koostatakse teaduslikel alustel“, ERR, 14.9), et 40 protsenti metsi on raievanuses või jõuab sinna kümne aasta jooksul. Kui sellest vanusest üle minna, siis jõuab puu pensioniikka. Raievanus on näiteks hallil lepal 30 , haaval ja sanglepal 40, kasel 50 aastat.

Postimees ei kirjuta, et RMK raiemahtude kukkumise põhjus on aina rohkem kaitsealuseid metsi. Sellal kui riigieelarves raha napib, õpetajatele ja päästjatele pole raha palga maksmiseks, laseme majandusmetsad lihtsalt ära kõduneda. Selle asemel, et teha neist tooteid, millega asendada naftat, gaasi või terast ja täita riigieelarvet.

Kui palju teie üldse RMK-st ostate?

Umbes 20 protsenti. Kui Eestis kehtis linnurahu, siis läksid metsafirmad puhkusele. Meie tõime palke Lätist. (Irooniliselt.) Väga keskkkonnasõbralik – 250 km kauguselt autodega vedada. RMK puiduhinnad on Eesti kõrgeimad. Aeg-ajalt korraldab RMK oksjoneid, seal lähevad hinnad täiesti absurdseks, meie oleme sealt harva ostnud.

Olete bürokraate ja muid asjapulki sajatanud aastakümneid ning öelnud, et ka puidusektori suurim mure on ametkondade asjatundmatu ja ideoloogiline sekkumine turumajanduslikesse ja metsabioloogilistesse protsessidesse. Mida see tähendab?

Meid tahetakse sundida metsi majandama liiga hilja – siis, kui sealt enam tööstuslikult kasutatavat puitu ei saa. Mul endal on ainult paarkümmend hektarit metsa, nii et mind eraisikuna see ei puuduta. Kuid ma ei saa aru, kuidas keskkonnaametis ei mõisteta, et tooteid on võimalik valmistada ainult tervest puidust.

Olen kutsunud ökolooge tehasesse, et näidata, milles probleem on. Üks tuli, teised ei tule. Nad ei taha seda näha. Tegelikult targad ökoloogid saavad probleemist aru, aga ka neil ei ole lahendust, kuidas kõdunevast puidust tooteid teha. Ja ega ökoloogid ja looduskaitsjad ei taha ka ühiskonnale ütelda, mis on nende visiooni teine pool: et meie elatustase peab suuresti kukkuma. Energia hind peab veel tõusma, toit peab veel kallinema ja meie sissetulekud oluliselt vähenema.

Olete kritiseerinud kõiki valitsusi selle pärast, et nad ei tegele majanduskasvuga. Mida üldse valitsus saab teha majanduse edendamiseks?

Eesti on väga väike riik. Kes soovib vähegi suuremat ettevõtet käigus hoida, peab orienteeruma ekspordile. Eesti turul saavad tegutseda ainult pisiettevõtted. Tarmeko on keskmine ettevõte, aga meilgi jäävad Eestisse vaid mõned diivanid ja tootmisjäägina tekkiv hake, mille müüme kohalikele energiatootjatele. Kõik muu läheb välja.

Eestil on hädavajalik eksportida. 80% Eesti kogutarbimisest moodustab import. Eksporti on vaja just selleks, et sisse tuua seda, mida me ise ei tooda. Niisiis ei tohiks valitsus kahandada eksportivate ettevõtete rahvusvahelist konkurentsivõimet. Aga just seda nad puidu- ja mööblisektoris juba pikemat aega teevad. Õigemini ametkonnad. Nad lausa hävitavad meiekonkurentsivõimet.

Kuidas?

Soomes maksab kasepalk juba pikka aega 80 eurot tihumeetri kohta. Meil praegu 150 eurot. Soomest me kasepalki tuua ei saa, nad ei müü väljapoole, niisugune on mitteametlik rahvuslik kokkulepe. Erinevalt meist eelistavad soomlased ise oma puidust tooteid valmistada. Eelmisel aastal käis meil hind üle 300 euro, Soomes oli ikka 80. Suvel oli hind siin 180-200 peal, sest raie pandi seisma. Ettevõtted olid jamas. Lätlased vaatasid, et meil on puudus majas, ja küsisid ka 200. Aga ega mulle kliendid selle pärast rohkem maksa, et meil on toormehinnad piirangute tõttu laes.

Eestis on ka elekter oluliselt kallim kui Soomes või Rootsis. Meil ei ole üle kümne aasta ühtegi tuuleparki ehitatud, ainult räägitakse. Kogu aur läheb keskkonnamõjude hindamise peale. Soomlased tõmbasid tuuleparkide abil oma energiahinnad alla, neil ilmselt arendused keskkonda ei mõjuta.

Kuidas suhtute kliimaminister Kristen Michali tegevusse ja seatud eesmärkidesse?

Ta on vähe aega ametis olnud, tema tegevusel ei ole veel tagajärgi. Aga ega Eestit ei valitse valitsus. Ministeeriume juhivad kantslerid ja meil on paljud kantslerid ametis olnud pikka aega. Poliitikat määravad nemad.

Et siis EKRE retoorikast pärit süvariik?

See ongi nii. Meil on väga harva olnud ministriteks oma ala spetsialiste. Kantsler otsustab, missugused andmed ministri lauale jõuavad ja mille järgi ta otsuseid teeb.

Olete ametnikke põhjanud lugematutes kirjutistes. Mis peaks siis ette võtma?

Ametnike arvu tuleb oluliselt vähendada. Siis tekib vähem rumalaid ideid. Väga paljud ametikohad on täiesti mittevajalikud. Ma ei ole Refi valija, aga mulle meeldis väga, kui peaminister Kaja Kallas suurte vaktsineerimisjamade ajal 2021 suvel puhkuse katkestas ja tööle asus ning sotsiaalministeeriumi kantsleri Marika Priske lahti laskis. Mulle ei meenu varasemast ühtegi säärast juhtumit. Kaja Kallas läheb sellega ajalukku. Kui ametnik ei saa hakkama, sest ta on kas rumal või laisk, siis tuleb ta lahti lasta, ja teda ei tohi enam kunagi valitsussektorisse tööle võtta. Valitsussektor ei jaga ju ümber mitte enda, vaid ettevõtlussektori annetatud raha.

Riik saab maksumaksjate käest igal aastal aina rohkem. Igal aastal saadan maksuametisse kirja ja küsin andmeid. 2021 maksid ettevõtjad riigile ja omavalitsustele 1,26 miljardit eurot rohkem makse kui aasta varem. 2022 maksid ettevõtjad riigile ja omavalitsustele 1,13 miljardit rohkem kui 2021. Keskmiselt 89 protsenti maksutuludest tuleb ettevõtlussektorist. Ja ikka ei tulda välja.

Lauri Läänemets tahaks pankasid maksustada. Kuidas sellega oleks?

Pankadele on muidugi euribori kunstlik tõstmine tohutu kasumi allikas ja see tundub ebaõiglane, olen nõus. Aga kui anda valitsusele selles järele, siis hakkabki nii olema – et kui on rahapuudus, siis tuleb kellegi teise taskust juurde võtta. See on põhimõtteliselt vale. Las vähendavad raiskamist. Võiks pigem kaotada need ametikohad, kus töötegemist mängitakse ja ühiskonda kahjustatakse.

Kuidas suhtute Mart Võrklaeva ministrite palga vähendamise ideesse? Ja riigisektori palkade külmutamisse?

Abiks seegi. Tegelikult oleks vaja teha riigireform. Meie maksumaksjad lihtsalt ei suuda sellist bürokraatide ja ülalpeetavate hulka kinni maksta. See on üha süvenev probleem. Kaks kolmandikku tudengeid õpib erialasid, kus maksutulu eriti ei teki, kui nad erialasele tööle lähevad. Kõiki erialasid on tarvis, aga hoopis teises proportsioonis, kui praegu koolitatakse.

Ikkagi, teie väljaütlemistest on alati kumanud läbi skepsis sotsiaal- ja humanitaarteaduste suhtes. Milleks meile siis näiteks filosoofia, mis ei hakka kunagi lisandväärtust tootma?

Mingi hulk filosoofe peab olema, aga neid ei saa olla liiga palju. Soomes saab akadeemilist kõrgharidust umbes poole vähem noori kui Eestis. Kutse- ja rakenduskõrgharidus on palju levinum. Kas siis soomlased on meist poole rumalamad? Uuringud väidavad koguni, et nad on kõige õnnelikum rahvas maailmas. Nende metsades ei kehti mingisugust raierahu. Seal pole metsis ja teised kanalised kaitse all. Seda ei ole vaja, sest neid on seal palju. Ka lendoravaid on palju. Meie looduskaitsepoliitika pole andnud tulemusi, aga soomlased teevad teisiti ja neil on tulemused.

Olete leidnud, et koolides ja ülikoolides õpetatakse ühiskonna ja inimloomuse kohta palju jama. Missugust jama silmas peate?

Tahtsin teada, mida kuradit noored koolis õpivad, et nad nii vähe majandusest teavad, ja lappasin läbi mõned ühiskonnaõpetuse õpikud. Neis pole üleüldse juttu sellest, kuidas maksutulu tekib. Nii tulevadki koolidest noored, kes arvavad, et riik on see, kes midagi annab. Riik aga jagab ümber vaid seda, mida ettevõtlussektor on riigile andnud. Tundub, et enamik inimestest ei saa sellest aru. Mõne aasta eest palusin ülikooli teadlastel seda uurida.

Jutt käib teie soovitud uuringust, missugust riiki me jaksame pidada?

Palusin välja arvutada, kui palju peab olema nn tuluinimesi, et ühiskonda üleval pidada. Teadlased keeldusid, olevat liiga poliitiline teema. Kui ma siis hiljem ühega neist teadlastest rääkisin – ta oli vahepeal saanud professoriks – siis ütles ta mulle: ma saan aru küll, kuidas ühiskonda üleval peetakse, aga see ei lähe kokku minu vaadetega. Huvitav, mida ta ülikoolis õpetab, kas tegelikkust või vaateid?

Kas seda saab pelgalt arvude keeles hinnata, missugust riiki tahame pidada? Äkki see polegi läbirehkendatav?

Seda tuleks siiski teha. Emotsioonidega oleme riiki juhtinud mitukümmend aastat, aga eelarve miinus muudkui suureneb. Ettevõtjana ei saa ma endale kogu aeg miinust lubada, vahepeal peab kasumiaastaid ka olema.

Olete sotsiaalmeedias jaganud Mihkel Muti lugu „Miks nad ei taha paljuneda?” ja vastanud pealkirjas esitatud küsimusele: „Põhjuseks mitte eneseteostus, vaid elunautimine. Ehk egoism. Järjest rohkemad saavad ühiskonna kulul “tasuta” kõrghariduse ja sotsiaalegoiste paistab olevat järjest enam. Ehk peaks “tasuta” kõrghariduse asemel olema “tasuta” algharidus?” Palju teil endal lapsi on?

Mul on kaks tütart ja kolm lapselast. Just selle pärast, et olen tütarde isa, pole Kaja Kallase ründamine mulle vastuvõetav.

Näen, et lasteaiaaeg kujundab väga suurel määral tulevikuks vajalikke sotsiaalseid oskusi, ilmselt rohkem kui ülikool, seepärast arvan, et pigem just lasteaed peaks olema tasuta. Et vähemalt kuni seitsmenda eluaastani ei oleks mingit sotsiaalset kihistumist. Kolm korda päevas sooja toitu, algõpetus ja võimalus õppida teistega suhtlema peaks olema igaühele tagatud. Kui keegi soovib õppida moderntantsu – palun väga, aga see ei pea olema tasuta. Hobid ei pea olema tasuta.

Meil võib isegi mitu korda ülikoolis käia. Teine kõrgharidus ei tohiks mingil juhul tasuta olla. Juhul kui kõrgharidus on tasuta, tuleb piirata sissesaajate arvu vastavalt ühiskonna vajadusele. Üks asi oli vene ajal hästi: ülikooli võeti vastu kindel arv inimesi. Mina olen korra sisseastumiseksamitel läbi kukkunud ja teate, mulle tuli see elus tohutult kasuks. Sain aru, et tuleb hakata õppima, pingutama. Enne lasin niisama liugu, koolis ei pingutanud. TIP-is oli puidutöötlemistehnoloogia erialale neli soovijat kohale. TIP-i ei saanud ma sisse, läksin õppima EPA-sse metsandust, selle lõpetasin.

Majandusprognooside optimism järgmise aasta majanduskasvu suhtes on hajunud. Mis teie vaade ütleb, millal hakkab eesti majandus kasvama?

Aus vastus on, et ei tea. Puidutöötlemissektoris, mida tunnen, ei näe ma praegu ühtki tõusu alget. Selge see, et langusele järgneb tõus, aga millal see tuleb ja kas meie sellest ka osa saame, ei tea. Tõus algab varem riikides, mille ettevõtluse konkurentsivõime on hea. Kui meie valitsus ja ametkonnad ettevõtete konkurentsivõimet halvendavad, siis jõuab tõus ja majanduslik kasu Eestisse oluliselt hiljem.

Olete juba tänagi öelnud, et ei vali Reformi. Valite Isamaad? Olete kuulunud Tartu linnavolikokku, kuhu teid valiti Isamaa nimekirjas.

Olen vanades erakondades pettunud. Nad kõik on olnud viimastel aastatel võimul, aga mitte ükski pole hakanud riiki reformima. EKRE lubas enne võimulesaamist, et võtab süvariigiga midagi ette, aga nad ei teinud mitte midagi. Nii et mina vanu erakondi ei vali. Nemad tahavad jätkata samamoodi nagu seni, aga niimoodi ei saa me hakkama.

President ütles viimati riigikogu uut hooaega avades: „Eesti eesmärk võiks olla haritud ja tark rahvas.” Seda on ta varem ka öelnud. Ma ei ole temaga nõus. Minu arvates võiks eesmärgiks olla elamisväärne Eesti, kus võimalikult paljudel on heas elukeskkonnas võimalik ise oma eluga toime tulla. Aidata tuleb vaid neid, kes päriselt hakkama ei saa. Hoolekanderiik teeb õnnelikuks vaid laisad. Haritus ja tarkus ei saa olla eesmärgiks. Need on vahendid.

Missugune valitsus on olnud Eestile parim?

Mart Laari oma. Tema julges teha reforme. Kui Laar oleks ka populaarsuse pärast põnnama löönud ja ei oleks teinud neid reforme, mis ta tegi, ei oleks me praegu siin, kus oleme. Meil oleks vaja Laari-sugust valitsusjuhti, kes ohverdaks oma populaarsuse riigi hüvanguks ja teeks riigireformi ära.

Olete saanud aumärgi president Kersti Kaljulaidilt. Teie ise olite varem pakkunud teenetemärgi kandidaadiks üht oma tehase naistöötajat, aga lõpuks saite märgi ikkagi teie. Ei tea, miks?

Kust ma seda tean. Ma esitasin tol korral kaks kandidaati ja kui see tubli naine aumärki ei saanud, olin tõeliselt solvunud ja kirjutasin presidendi kantseleile teabenõude. Vastati, et lõpliku otsuse teeb president. See on ikka piinlik, et eksportiva ettevõtte müügijuht, kolme lapse ema, ei vääri aumärki. Selline suhtumine toimib siiamaani. Ma ei arva, et aumärgi saajate seas peaks olema rohkem ettevõtjaid, aga eraettevõtete tublimad töötajad võiksid ka väärida riiklikku tunnustust. Minu teada on aegade jooksul aumärgi saanud ainult üks selline inimene.

Teie isa Olev Nigul, kes eelmisel aastal 94-aastasena suri, käis Tarmeko nõukogu liikmena peaaeagu elupäevade lõpuni iga päev tööl. Kas selline on ka teie tulevik?

Ma ei tea, mis ma sellises vanuses mõtlen. Praegu arvan, et ei tahaks. Tahan rohkem looduses olla. Käin iga nädal metsas. Saan aru, et inimestele ei meeldi raielank, aga meil peab olema midagi, millega näiteks haridust kinni maksta. Ma peame eksportima. Meil on ainult kolm toorainet: puit, põlevkivi ja muld. Ja fosforiit, millest ei tohi isegi rääkida. Põlevkivi on ka põlu all, nii et jääb ainult puit. Mille eest toome sisse riideid, ravimeid, metalli, seadmeid, arvuteid, kui puidutööstuseka kinni paneme?

Teie metsas kindlasti lendorav ei ela?

Ei ole märganud. Elan soosaarel, seal laiub 60-aastane inimtekkeline mets.

Tarmeko on pereettevõte. Sageli soovivad ettevõtjad, et lapsed jätkaksid millalgi nende tööd. Kas teie lapsed on sellest huvitatud?

Nad kumbki pole selle eriala peal. Mõlemad lapsed tegutsevad meditsiinivaldkonnas. Üks õpib alles, teine on psühholoog. Ettevõtjana võib tegutseda ka omanikuna nõukogus, peaasi, et asjadest aru saadakse. Lapsed on mul taibukad. Mu kaasosanikust vennal on kaks poega.

Psühholoogiks õppimist teie küll vaevalt soovitasite?

Esiteks õppis vanem tütar hoopis välismaal telemeediat ja -kommunikatsiooni ning töötas end üles filmiprodutsendina. Aga ta ei soovinud oma lastest nii kaua eemal olla, nagu see amet nõudis, ja siis ta ilma….

… teie käest küsimata…

…omandas Londonis psühholoogi hariduse. Nüüd on ta Eesti tagasi. Ta on laste unenõustaja.

Teie isa mängis akordionit ja oli kirglik kalamees. Teie olete pigem vist jahimees, kas ehk pilli ka mängite?

Tudengina õppisin suupilli mängima, aga head muusikat eelistan ma pigem kuulata.

Artikkel ilmus Eesti Päevalehes 22.09.2023.